Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Bezpieczny dom

4 wyzwania związane z kupnem ziemi lub domu na wsi

zakup ziemi na wsi wiąże się z takimi widokami
0

Masz dość zgiełku i pośpiechu wielkiego miasta? Coraz częściej myślisz o sielankowym, beztroskim życiu w domu na wsi? Zobacz, co może Ci przeszkodzić w realizacji marzeń i jak rozwiązać najczęściej pojawiające się problemy!

W umysłach „miastowych” wieś często przedstawiana jest jako miejsce zbliżone do mitycznej Arkadii – najczęściej tak właśnie wyobrażają ją sobie osoby zmęczone miastem, ale ten typ myślenia cechuje także wszelkiego rodzaju „miłośników alternatywnego stylu życia”, wielkomiejskich ekologów, wegetarian i innych entuzjastów.

Drugi obraz wsi – to wizja rodem z przygód Jakuba Wędrowycza: ostoja prymitywizmu i zabobonów, gdzie ziemia i zabudowania skrywają masę niebezpiecznych przedmiotów i hordy jeszcze bardziej niebezpiecznych tubylców.

 

Prawda nie leży pośrodku – oba obrazy mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co obietnice polityków. Współczesna polska wieś (zwłaszcza położona w pobliżu wielkiego miasta lub w atrakcyjnej turystycznie okolicy, a w takich miejscach zwykle kupują ziemię uciekinierzy z miast) jest nowoczesna, praktyczna… a także pełna wyzwań oraz zagrożeń.

 

Wybraliśmy cztery najczęściej spotykane – oto i one:

 

1) Zakup ziemi na wsi

 

Na początku 2016 roku w życie weszła ustawa o kształtowaniu rozwoju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz 1433), która wprowadza drastyczne utrudnienia w zakupie ziemi rolnej, m.in.:

  • Prawo pierwokupu uzyskali sąsiedzi oraz dzierżawcy ziemi – najpierw musimy pokonać konkurencję.
  • Jeżeli ziemia stanowi część gospodarstwa, a my nie mamy statusu rolnika – zgodę na transakcje musi wyrazić dyrektor ANR. Oznacza to co najmniej opóźnienia i zmagania z biurokracją.

Oczywiście możemy kupić ziemię „odrolnioną” – jeżeli jednak stanowi ona część gospodarstwa, musimy przejść przez urzędowe piekło.

 

Wobec powyższych sam proces zdobywania pozwoleń na budowę stanowi niemal niewarty uwagi drobiazg.

 

2) Ubezpieczenie ziemi i budynków

 

Jeżeli kupiliśmy grunty wraz z gotowymi zabudowaniami, a zwłaszcza w sytuacji, w której zamierzamy wynająć budynki gospodarskie – musimy zapewnić sobie bezpieczeństwo przed finansowymi skutkami ewentualnych wypadków. A o te w pracy na roli nietrudno – wynika to zarówno z samej jej specyfiki, jak i ze stanu technicznego używanych narzędzi oraz budynków.

Co prawda OC rolnicze jest obowiązkowe tylko dla osób posiadających status rolnika – jednak zdecydowanie warto się nim zainteresować, konsekwencje jego braku mogą być bowiem katastrofalne.

 

3) Bezpieczeństwo domu w budowie

 

Oddalenie od innych zabudowań, słabe oświetlenie, brak przechodniów i – zazwyczaj – niemożność prowadzenia całodobowego monitoringu budowy stanowią czynniki ryzyka, które powinna rozważyć każda osoba, która decyduje się na budowę wymarzonego domu na wsi.

Samo ubezpieczenie murów może okazać się bardzo przydatne, ale szczególną uwagę powinniśmy poświęcić zagadnieniom kradzieży i wandalizmu, na które narażony będzie plac budowy.

 

4) Media i ich dostępność

 

Nie owijając w bawełnę – dostęp do mediów (a raczej jego brak) może stanowić dla osób opuszczających miasto prawdziwy szok.

 

  • Elektryczność: poza najbardziej odizolowanymi lokacjami nie powinniśmy mieć większych problemów z dostępem do energii – jednak już stan trakcji elektrycznej może budzić obawy. Warto zawczasu przygotować się na możliwe przepięcia (a także skutki letnich burz), inwestując w odpowiednie zabezpieczenia oraz ubezpieczając cenny sprzęt RTV/AGD.
  • Gaz – możemy liczyć się z koniecznością instalacji specjalnych zbiorników (lub korzystania z wymiennych butli z gazem). Oznacza to zwiększone zagrożenie pożarem, co warto uwzględnić zarówno przy planowaniu wentylacji, jak i wyborze ubezpieczenia.
  • Ciepło – samotny dom poza zasięgiem sieci ciepłowniczej oznacza konieczność inwestycji w system ogrzewania. Najtańszy będzie węgiel lub koks – wymaga on jednak wiele obsługi oraz miejsca na gromadzenie opału (wiąże się także z ryzykiem zaczadzenia – konieczne będą czujniki dymu). Osoby decydujące się na kominek muszą pamiętać o ryzyku pożaru – odpowiednie czujniki i ubezpieczenie to podstawa. Ogrzewanie gazowe i elektryczne to z kolei bardzo wysokie koszty utrzymania – warto zainteresować się ogrzewaniem słonecznym lub pompami ciepła. W ich wypadku wysokie koszty początkowe rekompensowane są niskimi kosztami eksploatacji.
  • Woda – jeżeli wieś nie zostanie podpięta do sieci wodociągowej, pozostanie nam drążenie studni.
  • Ścieki – niewiele jest skanalizowanych wsi, musimy się zatem przygotować na regularne wizyty wozu asenizacyjnego.
  • Internet – będzie ciężko. Żadnych światłowodów, niska prędkość, urywający się sygnał Internetu bezprzewodowego… Pełen survival.

Mimo wszystkich problemów i wyzwań domek na wsi może być świetnym pomysłem dla każdego, kto poszukuje spokoju i odpoczynku – zanim jednak zaczniemy rozglądać się za zakupem ziemi na wsi, rozważmy na spokojnie wszystkie za i przeciw. Warto także spędzić co najmniej miesiąc w podobnych warunkach (czy to wynajmując dom, czy korzystając z gościnności rodziny) – i na własnej skórze przekonać się, czy życie na wsi nam odpowiada.

You may also like
Ubezpieczenie domku letniskowego
Jak ubezpieczyć domek letniskowy ?
pokój w ubezpieczonym mieszkaniu
3 sposoby na ubezpieczenie mieszkania

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www