Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496

Bezpieczeństwo na drodze

Samochody, transport publiczny, rowery, własne nogi… niezależnie od środka lokomocji niemal każdy z nas staje się jednym z milionów użytkowników dróg publicznych w Polsce. Czy wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych? W jaki sposób poprawić szanse na spokojne dotarcie do celu – i jak zabezpieczyć się przed skutkami wypadków i kolizji?

Ruch na drogach – statystyki i dane

Aby przedstawić ryzyko związane z poruszaniem się po drogach publicznych, przedstawiam odrobinę statystyk:

Według danych prezentowanych przez KGP (raport Wypadki drogowe w Polsce w 2014 roku) w Polsce zarejestrowanych było niemal 25,7 milionów pojazdów silnikowych, w tym:

 • 19,4 miliona samochodów osobowych,
 • 3 miliony samochodów ciężarowych,
 • 1,15 miliona motocykli.

Dodatkowo na polskich drogach poruszało się ponad 14 milionów samochodów, które w 2014 roku przekroczyły granicę RP.

Cała ta masa stali, aluminium i szkła poruszała się po 383 313 kilometrach dróg – w większości koncentrując się na stanowiących około 5% całości (18 520 km) drogach krajowych.

Nie dla każdego kierowcy czy pasażera była to podróż bezpieczna – w ciągu ostatniego roku zgłoszono 34 970 wypadków, w których śmierć poniosły 3 202 osoby, a 42 545 osób zostało rannych.

Jednocześnie odnotowano 348 028 kolizji drogowych, z których wiele wiązało się z poważnymi uszkodzeniami uczestniczących w nich pojazdów.

Wypadek drogowy – zdarzenie, w którym co najmniej jeden z uczestników ponosi śmierć lub doznaje uszkodzenia ciała o skutkach trwających dłużej niż 7 dni.

Kolizja drogowa – zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie odnosi obrażeń skutkujących rozstrojem zdrowia trwającym dłużej niż 7 dni.

38 milionów Polaków. 400 tysięcy zdarzeń drogowych (przy czym w każdym udział brały zazwyczaj co najmniej dwie osoby) – ryzyko, że jedno z nich spotka właśnie nas jest zbyt wysokie, by pominąć je wzruszeniem ramion i przejść nad nim do porządku dziennego.

Postaram się skupić na dwóch głównych kwestiach:

 • sposobach na obniżenie ryzyka udziału w kolizji czy wypadku
 • metodach na złagodzenie ich skutków.

W jaki sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo uczestnictwa w zdarzeniu drogowym?

 

Na początek musimy uświadomić sobie, że – poza całkowitym unikaniem dróg publicznych – nie mamy stuprocentowo pewnej metody uchronienia się przed wypadkiem. Wszelkie podjęte przez nas przygotowania mogą jedynie zmniejszyć prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu drogowym. Możemy je podzielić na dwie grupy:

 • Umiejętności kierowcy oraz pasażerów: od znajomości przepisów, przez trening świadomości sytuacyjnej aż po naukę prawidłowego reagowania na zagrożenia.
 • Technologie związane z bezpieczeństwem: wszelkie elementy konstrukcji samochodu, które pomagają w zauważeniu niebezpiecznej sytuacji, poprawiają kontrolę nad pojazdem oraz – w ostateczności – zapewniają bezpieczeństwo pasażerom.

Od czasu do czasu pojawią się także ciekawostki historyczne – związane z rozwojem środków bezpieczeństwa oraz zmianami w przepisach oraz ich skutkami.

Jak wybrać ubezpieczenie, które ochroni nas przed finansowymi skutkami wypadku?

 

Jeżeli posiadamy samochód – co roku musimy wybrać obowiązkowe ubezpieczenie OC – mimo ustawowego określenia jego zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia nie jest to decyzja prosta. Dobrze wybrana polisa OC pozwoli nam nie tylko uniknąć finansowych konsekwencji wypadku, który spowodujemy – pozwoli również do minimum ograniczyć formalności związane z uzyskaniem rekompensaty od sprawcy zdarzenia, w którym to my będziemy stroną poszkodowaną.

Jeżeli już zdarzy się najgorsze – będziemy potrzebowali wsparcia i pomocy. W przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu będą pieniądze przeznaczone na naprawę lub zakup nowego auta, w przypadku uszkodzenia ciała – koszty leczenia, rehabilitacji i lekarstw. Dobrze dobrane ubezpieczenie AC lub NNW będzie istotnym wsparciem – dlatego też sporo uwagi poświęcimy następującym kwestiom:

 • jak określić własne potrzeby – a w szczególności niezbędny nam zakres ochrony,
 • jak porównywać oferty towarzystw ubezpieczeniowych,
 • gdzie się ubezpieczyć,
 • jak czytać umowę ubezpieczenia (OWU),
 • na jakie elementy OWU szczególnie zwracać uwagę,
 • od czego zależy koszt ubezpieczenia.

Omówimy także procedury związane z wypłatą świadczeń, poznamy sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić rekompensaty – a także dowiemy się, gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy.