Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Wybór ubezpieczenia

Jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

0

Kolizja na drodze zawsze jest dla kierowcy wydarzeniem traumatycznym. Nawet jeżeli nie wiąże się ona z uszczerbkiem na zdrowiu, a uszkodzenia pojazdu są stosunkowo niewielkie – stres i tak pozostaje. Tym istotniejsze staje się w takiej sytuacji szybkie, bezproblemowe i korzystne rozstrzygnięcie kwestii odszkodowania.

Niestety, dotychczasowa praktyka (a więc oczekiwanie na reakcję ubezpieczyciela drugiej strony) nierzadko powodowała problemy – Rzecznik Ubezpieczonych coraz częściej musiał rozpatrywać sprawy związane z przedłużającym się postępowaniem, a sami poszkodowani często musieli zmagać się ze skomplikowanymi formalnościami.

Rozwiązanie problemu odszkodowań istnieje – i działa!

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód od kilkudziesięciu lat funkcjonuje na Zachodzie, zapewniając warsztattamtejszym kierowcom szybką i bezproblemową likwidację szkód powstałych w wypadkach. Wzorując się na tych rozwiązaniach (a konkretnie – na systemie belgijskim), Polska Izba Ubezpieczeń opracowała projekt wprowadzenia BLS na rynku polskim. W roku 2014 projekt konsultowany był z TU, a od maja 2015 oficjalnie funkcjonuje na rynku.

Warto zaznaczyć, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe jeszcze przed wprowadzeniem systemu oferowały BLS – zazwyczaj jako dodatkową ofertę, która miała wyróżnić ubezpieczenie OC na tle konkurencji. Dopiero jednak szersza obecność BLS na rynku daje szansę na realną, odczuwaną przez większość kierowców zmianę na lepsze.

Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Z perspektywy Klienta – jest to nowa jakość w rozliczaniu świadczeń za szkody powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych. Dotychczas odszkodowanie wypłacało TU sprawcy wypadku – często zwlekając z podjęciem działania lub angażując się w długie, drobiazgowe i uciążliwe dla poszkodowanego spory. Teraz należną sumę wypłaci bezpośrednio towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym poszkodowany wykupił ubezpieczenie OC – dopiero po tym (i nie angażując w to Klienta) TU poszkodowanego zwróci się ono do TU sprawcy. Oczywistą korzyścią jest przyspieszenie całej procedury – często już następnego dnia po zdarzeniu stosowna kwota trafia na konto ubezpieczonego.

Zasady i ograniczenia systemu BLS

Nie każde zdarzenie podlega rozliczeniu w ramach BLS – w chwili obecnej system zadziała wyłącznie w momencie, w którym zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i poszkodowanego oferuje BLS (istnieją towarzystwa, które nie wymagają tego warunku – jest to jednak ich indywidualna decyzja).

Ponadto działanie systemu ogranicza się do zdarzeń, w których:

  • wzięły udział nie więcej niż dwa pojazdy;
  • do wypadku doszło na terytorium Polski;
  • wystąpiły wyłącznie szkody materialne.

Ponadto obowiązuje limit kwotowy – w chwili obecnej szacowana wartość szkody rozliczanej w ramach BLS wynosi maksymalnie 30 tysięcy złotych.

Jak Bezpośrednia Likwidacja Szkód wpłynie na rynek ubezpieczeń?

O ile nie powinniśmy spodziewać się znaczącej podwyżki cen OC (koszt obsługi jest zbliżony do poprzedniego modelu), o tyle kompletna reorientacja czeka stosunki pomiędzy ubezpieczonymi i ich ubezpieczycielami. Dlaczego?
Po raz pierwszy w przypadku umowy ubezpieczenia OC realne znaczenie ma dla Klienta jakość obsługi – zupełnie pomijana w dotychczasowej sytuacji, w której to rekompensatę otrzymywał od innego TU. Teraz Klient może doświadczyć jakości tej obsługi u swojego ubezpieczyciela – a TU powinno przekonać go do swoich usług za pomocą innych czynników niż cena, co z kolei przekłada się na możliwość budowy dłuższej relacji oraz długoterminowych zysków.

Wygląda więc na to, że zmiany są korzystne zarówno dla TU, jak i Klientów – warto zaczekać, czy rynek zweryfikuje ten wniosek.

You may also like
Nie masz ważnego OC? Poznaj konsekwencje!
Ubezpieczenie dla rolników zyskuje coraz większą popularność
Ubezpieczenie dla rolników zyskuje coraz większą popularność

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www