Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Bezpieczny dom

Letnie burze – czy można ubezpieczyć się przed ich skutkami?

0

Miesiące letnie kojarzymy zazwyczaj z relaksem i wypoczynkiem – niestety, coraz częściej dotykają nas skutki gwałtownych burz i nawałnic. Ekstrema pogodowe zagrażają zarówno naszemu życiu, jak i mieniu, a coraz wyższa wartość naszych domów oraz ich wyposażenia sprawia, że skutki materialne załamań pogody stają się coraz dotkliwsze. Czy istnieje ubezpieczenie, które pozwala nam zminimalizować ich wpływ na nasz budżet?

Jakie zniszczenia może poczynić burza?

Właściciela ubezpieczonego mieszkania najbardziej interesują ewentualne szkody materialne wyrządzone przez gwałtowną burzę. Może ona spowodować uszkodzenie lub zniszczenie:

 • samochodu oraz innych pojazdów mechanicznych (kwestie te omawiamy dokładniej w innym artykule);
 • konstrukcji domu lub mieszkania;
 • wyposażenia (zarówno instalacji elektrycznej, jak i podłączonych do niej urządzeń, a także elementów ruchomych).

Musimy przy tym pamiętać, że bezpośrednią przyczyną strat mogą być zarówno wyładowania atmosferyczne (potocznie – pioruny), jak i gwałtowny wiatr oraz opady atmosferyczne. Nie każde ubezpieczenie mieszkania w swoim zakresie ochrony uwzględnia wszystkie te czynniki, warto więc uważnie czytać OWU i ewentualnie wybrać klauzule ubezpieczenie od skutków nawałnicydodatkowe.

Uszkodzenia od elektryczności – czy jest sens się ubezpieczać?

Piorunochrony, listwy antyprzepięciowe, zasilacze UPS, uziemienie instalacji – wszystkie te elementy służą do ochrony cennego sprzętu RTV i AGD przed zmianami napięcia i natężenia prądu, które może spowodować poważne uszkodzenie sprzętu. Doniesienia prasowe mówią o odszkodowaniach wypłacanych przez zakłady energetyczne – rekompensujące finansowo swoim abonentom skutki nawałnic. Myliłaby się jednak ta osoba, która uznałaby się na podstawie powyższych czynników za bezpieczną przed skutkami burzy. Dlaczego?

W naszych instalacjach używany jest prąd o napięciu 230V I natężeniu do 25A (to ostatnie jest uzależnione od bezpiecznika oraz parametrów podłączonego urządzenia).

W momencie uderzenia pioruna napięcie w punkcie zetknięcia się z ziemią wynosi nawet 50 milionów Voltów, przy natężeniu sięgającym 30 tysięcy Amperów.

O ile wahania napięcia i natężenia w granicach 10, 20 czy nawet 100 procent mogą zostać zniwelowane przez standardowe zabezpieczenia, o tyle przy bliskim uderzeniu pioruna nawet odłączony od sieci sprzęt może zostać uszkodzony. Impuls magnetyczny powstały w wyniku przepływu prądu jest źródłem tzw. przepięć w samych urządzeniach (mamy do czynienia ze zjawiskiem indukcji).

Jeżeli posiadasz cenny sprzęt elektroniczny, ubezpieczenie od skutków uderzenia pioruna jest bardzo dobrym pomysłem!

Zniszczenia spowodowane przez wiatr

Standardowe ubezpieczenie domu i mieszkania zazwyczaj zawiera zapis o ochronie przed skutkami wiatru i nawałnicy. Niestety, w dziale z wyłączeniami odpowiedzialności zazwyczaj ukrywa się pułapka: towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie dopiero w sytuacji, w której prędkość wiatru przekroczy określoną wartość – na ogół podaną w metrach na sekundę (co stanowi dodatkowe utrudnienie w jej interpretacji). W OWU można znaleźć zapisy, które zwalniają ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, w której wiatr wiał z prędkością minimalnie niższą od 90 km/h! Aby nie wybrać ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony, dokładnie i ze zrozumieniem czytajmy OWU!

Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę i ubezpieczyć mieszkanie na wszelki wypadek – wysokość składki nie powinna być znacząca dla domowego budżetu.

Czy ubezpieczyć mieszkanie przed skutkami deszczu i innych opadów atmosferycznych?

Szkody powstałe w wyniku oddziaływania opadów atmosferycznych mogą znacznie wykraczać poza rozbitą szybę czy uszkodzoną antenę. Silny grad może uszkodzić pokrycie dachu, a ulewy – doprowadzić do zalania części domu lub piwnicy.

Na szczęście – podobnie, jak w przypadku silnego wiatru – odpowiednie zapisy znajdziemy w zakresie ochrony niemal każdego ubezpieczenia domu lub mieszkania.

You may also like
Wynajmowanie mieszkania - kto ponosi odpowiedzialność za szkody?
Wynajmowanie mieszkania studentom – kto ponosi odpowiedzialność za szkody w mieszkaniu?
ubezpieczenie mieszkania studenckiego przez studenta
Czy student musi ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
3 Comments
 • Alek Lip 30,2015 at 2015-07-30T12:27:01+00:000000000131201507

  Po ostatnich burza już przestałem wierzyć, że mi same mechaniczne zabezpieczenia wystarczą. Czas ubezpieczyć dom i auto, bo strach. Jak widziałem te pozrywane dachy to aż mnie dreszcz przeszedł, że ludzie pracują całe życie na dobytek, a przyjdzie burza i zostają z niczym.

  • Marek N Lip 30,2015 at 2015-07-30T12:54:08+00:000000000831201507

   Dokładnie tak, Alku!
   Jeśli natomiast będziesz kupował ubezpieczenie teraz, zwróć uwagę, czy nie ma zastosowanego okresu karencji. Wówczas, jeśli szkoda będzie miała miejsce w okresie karencji, to niestety nie otrzymasz odszkodowania.
   Pozdrawiam,
   Marek

   • Alek Sie 3,2015 at 2015-08-03T09:31:45+00:000000004531201508

    Dziękuję za poradę! O tym nie pomyślałem.

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www