Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Wybór ubezpieczenia

Nie masz ważnego OC? Poznaj konsekwencje!

0

OC komunikacyjne, czyli samochodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych – za jego brak kierowcy ponoszą kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Z ubezpieczenia OC jest wypłacana rekompensata finansowa dla osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, spowodowanym przez ubezpieczonego. Wystarczy tylko kilka dni jazdy bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, aby sprawca nie tylko musiał pokryć straty z własnych pieniędzy, ale żeby UFG miał prawo naliczyć karę finansową za brak ważnej polisy. Czy tylko złapanie na gorącym uczynku – np. po wypadku – skutkuje ukaraniem pieniężnym?

Kiedy dostaniesz karę za brak OC?

Kara finansowa za brak ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zostać nałożona nie tylko podczas wizyty w wydziale komunikacji czy kontroli drogowej dokonanej przez policjanta, który sprawdzi ważność polisy już tylko za pomocą numeru rejestracyjnego samochodu lub numeru VIN. UFG nieustannie sprawdza historie ubezpieczeniowe, przeprowadzając wewnętrzne kontrole za pomocą tzw. wirtualnego policjanta, czyli narzędzia sprawdzające w bazie danych ciągłość ubezpieczeń OC poszczególnych kierowców.

Lepiej podpisać ubezpieczenie OC zawczasu, niż narazić się na wysokie kary!

Jak możemy przeczytać na stronie UFG – w ostatnich trzech latach liczba ujawnionych przez wirtualną kontrolę nieubezpieczonych wzrosła o 50%!

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC?

Wysokość kary finansowej za brak ubezpieczenia OC samochodu zależy od kilku czynników:

  • rodzaju pojazdu;
  • okresu bez ważnego OC;
  • minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę w roku kontroli pojazdu (w 2015 roku wynosi 1750 zł).

Właściciel samochodu osobowego zapłaci dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł), samochodu ciężarowego, ciągnika samochodowego lub autobusu – trzykrotność (5250 zł). Posiadacz innego pojazdu będzie musiał ponieść karę w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (580 zł). Podane kwoty obowiązują, jeżeli okres bez ważnego ubezpieczenia przekroczył 14 dni. Jeżeli samochód poruszał się bez polisy OC do 3 dni – właściciel zapłaci 20% pełnej opłaty karnej, jeżeli od 4 do 14 dni – 50% kary.

W związku ze zmienianiem się corocznie wysokości minimalnego wynagrodzenia, podane kwoty kar mogą ulec zmianie w 2016 roku.

Kierowca, na którego została nałożona kara finansowa, nie musi się obawiać naliczania kar za minione okresy bez OC, ponieważ UFG w bieżącym roku kalendarzowym nie nakłada kar za poprzednie lata.

Czy od kary za brak ubezpieczenia OC można się odwołać?

Tak, jeżeli kara została naliczona niesłusznie – na przykład w sytuacji, w której OC zostało zakupione, ale ubezpieczyciel nie zgłosił polisy do UFG w ciągu przepisowych 14 dni od dnia zawarcia umowy.

Kiedy nie otrzymasz kary za brak OC samochodowego?

Chociaż obowiązek zakupu OC ciąży na każdym posiadaczu zarejestrowanego samochodu (nawet jeżeli pojazd nie jest wyprowadzany z garażu), o tyle nie zawsze OC samochodowe jest obowiązkowe. Wyjątek dotyczy właścicieli samochodów zabytkowych (aut z żółtymi tablicami, mających powyżej 40 lat lub powyżej 25 lat i uznanych za unikatowych, nie produkowanych od 15 lat i posiadających 75% oryginalnych części). Nie muszą oni kupować ubezpieczenia OC na cały rok, a tylko na okresy nie krótsze niż 30 dni – i to tylko wtedy, jeżeli chcą wprowadzić taki pojazd do ruchu na dany okres.

Kara za brak OC a czasowe wycofanie z ruchu

Mogłoby się wydawać, ze pojazdów nie poruszających się po drogach nie obowiązuje ubezpieczenie OC, ale nic bardziej mylnego – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie jest synonimiczne z wyrejestrowaniem. Ogranicza tylko możliwości spowodowania szkody – ale dalej jest możliwe powstanie szkody podczas wsiadania do samochodu, wysiadania z pojazdu czy w wyniku samozapłonu auta.

Jazda bez ważnego OC wcale nie jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, a powodowaniem nie tylko dodatkowych kosztów z tytułu kar nakładanych przez UFG, który dzięki sprawnym narzędziom szybko znajdzie łamiących prawo, ale również ryzykiem, że wysokie koszty pokrycia strat sprawca będzie musiał ponieść z własnej kieszeni.

You may also like
Cena ubezpieczenia OC
Dlaczego cena ubezpieczenia OC ciągle rośnie?
Jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www