Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Aktualności

Nowe sposoby na niższe OC

OC
0

Jako pomysły na obniżenie cen OC wymienia się m.in. ograniczenie prowizji dla agentów ze sprzedaży polis, zmniejszenie liczby osób mających prawo ubiegać się o odszkodowania czy umożliwienie wpłacania wkładu własnego do ubezpieczenia.

Nowe sposoby mają zakończyć ciągłe walki o ubezpieczenia

Rozważania nad przyczyną i metodami walki z obecną sytuacją na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych ciągle trwają. Straty tego sektora kolejny rok z rzędu sięgają 1 mld zł, a kierowcy muszą dopłacać nawet drugie tyle do składki ubezpieczeniowej. Sprawą konfliktu na linii Polska Izba Ubezpieczeń a Komisją Nadzoru Finansowego zajął się powołany w listopadzie zespół sejmowy.

Jak tłumaczył w listopadzie Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU – aby zatrzymać wzrost cen OC nie jest potrzebna interwencja państwa, a przemyślana interwencja legislacyjna w postaci regulacji zadośćuczynień.

Po pierwsze: ograniczyć liczbę osób mogących ubiegać się o odszkodowanie

Głównym hasłem PIU w kontekście pomysłów na zmniejszenie grona osób, które będą miały prawo ubiegać się o zadośćuczynienie, jest opracowany przez warszawski think-tank Warsaw Enterprise Institute pomysł na wprowadzenie do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych szczegółowego sposobu obliczania wysokości zadośćuczynienia ze świadczeń wynikających z powstania szkód osobowych. Jak twierdzi szef WEI – Tomasz Wróblewski – powinny zostać wprowadzone sztywne wytyczne, które będą przewidywać kwoty wypłat w przyszłości. Dodatkowo wskazano na konieczność ograniczenia prawa do tych zadośćuczynień – domagać się go mogliby tylko mieszkający ze sobą małżonkowie, nieletnie dzieci oraz rodzice zmarłych w wypadkach komunikacyjnych dzieci.

Taki pomysł spotkał się ze sporym sprzeciwem Rzecznika Finansowego, Federacji Konsumentów i kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Finansowy określa wyżej opisany pomysł jako uderzenie w interesy poszkodowanych. W argumentacji swojego sprzeciwu wskazuje na nieuwzględnienie innych relacji rodzinnych, które powinny zostać uwzględnione jako przypadki uwzględnione do starania się o odszkodowanie, np.: dorosłe dzieci, dziadkowie wychowujący dzieci czy osoby pozostające w związkach partnerskich.

Zmniejszenie prowizji dla agentów ubezpieczeniowych może przynieść spore korzyści

Nie jest to jednak jedyny pomysł na zmniejszenie wysokości ubezpieczenia komunikacyjnego. Na spotkaniu zespołu sejmowego pojawił się również pomysł na ograniczenie prowizji dla agentów ubezpieczeniowych. Chodzi przede wszystkim o zrezygnowanie ze stałej prowizji, którą pobierają pośrednicy na rzecz ruchomej prowizji. Wg niektórych polityków prowizja powinna być uzależniona od regionu, w którym działa pośrednik. W grę wchodzi również negocjowanie prowizji w rozmowach z klientem.

Wkład własny – rozwiązanie problemu?

Wśród pomysłów na zmniejszenie składek ubezpieczeniowych wymienia się również udostępnienie ubezpieczycielom danych o kierowcach dostępnych w bazie CEPiK, które ułatwią bardziej szczegółowe dobieranie oferty i składki ubezpieczenia OC dla klienta.

Brany jest również pod uwagę pomysł wkładu własnego kierowcy. Franszyza miałaby charakter integralny oraz dobrowolny. Oznacza to, że kierowca mógłby decydować o tym, czy decyduje się na pokrycie wartości wyrządzonej szkody w wysokości 1000 zł w celu obniżenia kwoty składki ubezpieczenia o około 10%.

Aby opracowane zmiany zostały wdrożone w życie, muszą zostać zaakceptowane przez rząd podczas obrad sejmowych. Nie wiadomo jeszcze, jak partia rządząca zareaguje na tak liczne propozycje zmian. Do tej pory premier Beata Szydło nie zajęła jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

 

You may also like
dziwne ubezpieczenie
5 najdziwniejszych ubezpieczeń
Facebook nie zgadza się na upublicznianie danych swoich użytkowników
Czy towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły korzystać z informacji udostępnionych w mediach społecznościowych?
1 Comment

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www