Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Wybór ubezpieczenia

Polisa posagowa – czy warto się na nią zdecydować?

Polisa posagowa - jaki zakres?
0

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie, które zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodziców. Może również posłużyć jako zabezpieczenie finansowe dla dziecka w dorosłym życiu.

Na jaki zakres możesz się zdecydować?

Polisę posagową możesz wykupić do momentu, w którym dziecko nie osiągnie pełnoletności. Zawierana jest na okres od 5 do 25 lat. Tego typu polisa zapewni dziecku środki pozwalające na ukończenie edukacji. Jako rodzic możesz także zdecydować, jaki będzie zakres wykupionej polisy – możesz poprzestać na gromadzeniu kapitału dla dziecka lub skorzystać także z dodatkowych umów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zabezpieczyć nie tylko swoje dziecko przed brakiem dostępu do funduszu w przypadku Twojej śmierci, ale także za pomocą jednej polisy jesteś w stanie zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę na wypadek różnych sytuacji m.in.: długotrwałego pobytu rodzica w szpitalu, inwalidztwa lub innego trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Im wcześniej wykupisz polisę posagową, tym składki będą mniejsze, a możliwość uzbierania kapitału wydłuży się. Wysokość składek zależy oczywiście od wysokości sumy ubezpieczenia, a także: wieku dziecka, wieku rodzica oraz jego zawodu i stanu zdrowia. Ubezpieczyciel może wziąć również pod uwagę, czy rodzić mieszka we własnym mieszkaniu, a także ile wydaje miesięcznie na utrzymanie gospodarstwa domowego. Po przeanalizowaniu takich kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę. Kształtują się one w granicach 1200 zł miesięcznie. Poza regularną składką zazwyczaj (choć to zależy od ubezpieczyciela) możesz również wpłacać dowolne kwoty w postaci doraźnych składek.

Jakie funkcje może spełniać taka polisa?

Polisa posagowa może przybierać różne formy. Może się ona składać wyłącznie z części ochronnej, może również posłużyć jako narzędzie inwestycyjne. Ochronna funkcja takiej polisy polega po prostu na odprowadzaniu funduszy jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. W inwestycyjnej pieniądze zostają alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK). Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość samodzielnego ustalenia kwoty wysokości ubezpieczenia i na tej podstawie wyliczają odpowiednią składkę.

Innym sposobem, alternatywnym dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam co pewien czas kwoty z przeznaczeniem podobnym do tego, jaki przyświeca polisie posagowej.  Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że w przypadku śmierci rodzica, dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia. Jeśli natomiast nie wystąpi żadna tragedia – dziecko w dniu 18. urodzin dostanie wyższą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel.

You may also like
Ubezpieczenie od raka
Ubezpieczenie od raka – ile kosztuje i co oferuje?
Ubezpieczenie od utraty pracy
Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – czy warto?

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www