Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Wybór ubezpieczenia

Polisa posagowa – czy warto się na nią zdecydować?

Polisa posagowa - jaki zakres?
0

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie, które zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodziców. Może również posłużyć jako zabezpieczenie finansowe dla dziecka w dorosłym życiu.

Na jaki zakres możesz się zdecydować?

Polisę posagową możesz wykupić do momentu, w którym dziecko nie osiągnie pełnoletności. Zawierana jest na okres od 5 do 25 lat. Tego typu polisa zapewni dziecku środki pozwalające na ukończenie edukacji. Jako rodzic możesz także zdecydować, jaki będzie zakres wykupionej polisy – możesz poprzestać na gromadzeniu kapitału dla dziecka lub skorzystać także z dodatkowych umów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zabezpieczyć nie tylko swoje dziecko przed brakiem dostępu do funduszu w przypadku Twojej śmierci, ale także za pomocą jednej polisy jesteś w stanie zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę na wypadek różnych sytuacji m.in.: długotrwałego pobytu rodzica w szpitalu, inwalidztwa lub innego trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Im wcześniej wykupisz polisę posagową, tym składki będą mniejsze, a możliwość uzbierania kapitału wydłuży się. Wysokość składek zależy oczywiście od wysokości sumy ubezpieczenia, a także: wieku dziecka, wieku rodzica oraz jego zawodu i stanu zdrowia. Ubezpieczyciel może wziąć również pod uwagę, czy rodzić mieszka we własnym mieszkaniu, a także ile wydaje miesięcznie na utrzymanie gospodarstwa domowego. Po przeanalizowaniu takich kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę. Kształtują się one w granicach 1200 zł miesięcznie. Poza regularną składką zazwyczaj (choć to zależy od ubezpieczyciela) możesz również wpłacać dowolne kwoty w postaci doraźnych składek.

Jakie funkcje może spełniać taka polisa?

Polisa posagowa może przybierać różne formy. Może się ona składać wyłącznie z części ochronnej, może również posłużyć jako narzędzie inwestycyjne. Ochronna funkcja takiej polisy polega po prostu na odprowadzaniu funduszy jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. W inwestycyjnej pieniądze zostają alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK). Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość samodzielnego ustalenia kwoty wysokości ubezpieczenia i na tej podstawie wyliczają odpowiednią składkę.

Innym sposobem, alternatywnym dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam co pewien czas kwoty z przeznaczeniem podobnym do tego, jaki przyświeca polisie posagowej.  Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że w przypadku śmierci rodzica, dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia. Jeśli natomiast nie wystąpi żadna tragedia – dziecko w dniu 18. urodzin dostanie wyższą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel.

You may also like
Ubezpieczenie od utraty pracy
Czy wiesz, że możesz ubezpieczyć się od utraty pracy?
Ubezpieczenie dla rolników zyskuje coraz większą popularność
Ubezpieczenie dla rolników zyskuje coraz większą popularność

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www