Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Aktualności Bezpieczeństwo na drodze

Ubezpieczenie OC i rowerzysta – kontrowersyjny pomysł

Czy zostanie wprowadzone obowiązkowe OC dla rowerzystów?
0

Na pomysł wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów wpadła łódzka inicjatywa społeczna „EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi”. Co w praktyce oznacza to dla rowerzystów? I czy taki pomysł ma szanse wejść w życie?

 

Komu zależy na obowiązkowym OC dla rowerzystów?

Pomysłodawcą i grupą, która zgłosiła projekt do Ministerstwa Infrastruktury i budownictwa, jest inicjatywa społeczna „EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi”, zrzeszająca łódzkich kierowców. Ten fakt nie dziwi, ponieważ to zwykle kierowcy obawiają się obecności rowerzystów na drodze, podkreślając zagrożenia płynące z ich nieostrożnej jazdy.

 

Członkowie inicjatywy podkreślają, że obowiązkowe ubezpieczenie nie ma na celu represjonowania rowerzystów, lecz poprawę bezpieczeństwa na drogach. Według nich, wprowadzenie OC w życie, zwiększyłoby świadomość zagrożeń wśród rowerzystów i przyczyniło do ich edukacji. A co za tym idzie, zmniejszyłoby ilość nonszalanckich zachowań na drogach. Obecnie, rowerzyści traktowani są na drogach na równi z pieszymi, choć prawdopodobieństwo zdarzenia z ich udziałem jest większe.

Sytuacja prawna – jak działałoby OC dla rowerzystów?

Eksperci zgodnie podkreślają, że do wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów, konieczne byłyby spore zmiany w obecnym prawie. Natomiast inicjatywa „EL 00000” proponuje upowszechnienie dedykowanego OC dla rowerzystów – w kilku wersjach. Ubezpieczenie można by wykupić na osobę lub zarejestrowany rower. Przewidziane są również zniżki dla mniej zamożnych czy rodzin wieloosobowych, a także system winiet (elektronicznych lub papierowych) dla osób jeżdżących sporadycznie.

Biorąc jednak pod uwagę to, że w Polsce większość rowerów nie jest zarejestrowana, a także w wielu miastach funkcjonują rozbudowane systemy rowerów miejskich, z których może korzystać każdy i w dowolnym momencie, pomysł wydaje się trudny do wyegzekwowania.

 

Co na to rowerzyści?

Przedstawiciele stowarzyszeń rowerzystów podkreślają, że wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów, byłoby eksperymentem na skalę światową. Nigdzie nie funkcjonuje takie prawo, a Szwajcaria, która próbowała je wprowadzić ostatecznie zrezygnowała z tego pomysłu w 2012 roku. Powodem były zbyt niskie korzyści płynące z ubezpieczeń, w stosunku do bardzo wysokich kosztów organizacyjnych.

Rowerzyści zaznaczają też, że według statystyk są oni znacznie częściej ofiarami wypadków, niż ich sprawcami, a więc powinno się raczej propagować ubezpieczenia NNW lub zwiększać świadomość społeczeństwa na temat dobrowolnego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, a nie narzucać ryzykowną formę obowiązkowego ubezpieczenia. Z tym stwierdzeniem zgadzają się również eksperci finansowi.

Obecnie nie trwają prace nad wprowadzeniem nowego prawa – jest to jedynie propozycja i postulat grupy kierowców, który został zgłoszony do Ministerstwa.

 

 

You may also like
spór o wysokość odszkodowania
Spór z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć
Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód sprowadzany z Anglii?

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www