Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Wybór ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne kobiety w ciąży – czy trzeba je mieć?

ubezpieczenie zdrowotne
0

Konstytucja RP mówi o obowiązku państwa do otaczania szczególną opieką dzieci do 18 roku życia, osoby starsze i niepełnosprawne, a także kobiety w ciąży. Sprawdź, w jakich sytuacjach i na jakich warunkach kobiecie w ciąży przysługuje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej i co zrobić w przypadku odmowy udzielenia kobiecie w ciąży pomocy medycznej.

Opieka medyczna kobiety w ciąży – jakie są jej zasady?

W przypadku standardowej procedury placówka medyczna wymaga od pacjenta okazania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku kobiety w ciąży, pracownicy np. szpitala nie mają prawa żądania przedkładania jakichkolwiek dokumentów dotyczących uprawnienia do bezpłatnego leczenia. Fakt pozostawania w ciąży jest wystarczającym do udzielenia ciężarnej kobiecie bezpłatnych świadczeń medycznych, które są jej niezbędne ze względu na stan zdrowia. Kobieta musi jednak mieć obywatelstwo polskie lub posiadać zgodę na stały pobyt, i zamieszkiwać na terenie RP.

Jakie dokumenty musi posiadać kobieta w ciąży?

Kobieta w ciąży nie musi przedkładać dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, musi natomiast przedłożyć w placówce medycznej kartę przebiegu ciąży, którą zakłada ginekolog podczas pierwszej wizyty. Bez tego dokumentu szpital ma prawo odmówić pacjentce udzielenia świadczenia medycznego.

Bezpłatna opieka zdrowotna – jak długo przysługuje?

Rozporządzenie Rady Ministrów określa, że bezpłatna opieka zdrowotna przysługuje kobietom do zakończenia połogu, czyli do 6 tygodnia (włącznie) po porodzie.

Co zrobić w przypadku odmówienia przez szpital pomocy medycznej?

Kobieta, której odmówiono świadczeń medycznych, pomimo przedłożenia przez nią karty przebiegu ciąży, powinna skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia lub z Rzecznikiem Praw Pacjenta, które mają obowiązek pomóc jej rozwiązać sytuację.

You may also like
Ubezpieczenie od utraty pracy
Czy wiesz, że możesz ubezpieczyć się od utraty pracy?
Ubezpieczenie od raka
Ubezpieczenie od raka – ile kosztuje i co oferuje?

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www