Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Bezpieczny dom

Upadek na oblodzonym chodniku – czy możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Oblodzony chodnik
0

Zimą bardzo łatwo o upadki w wyniku nieodśnieżonych chodników czy zalanie mieszkania przez zalegający na dachu śnieg. Czy wiesz, że za tego typu wypadki możesz się domagać odszkodowania?

 

Kontuzja w wyniku oblodzonej ulicy – kto zapłaci za leczenie?

Śnieg i mróz sprawiają, że w miesiącach zimowych ilość nieszczęśliwych wypadków znacznie wzrasta. Przyczyną większości tych kolizji są nieodśnieżone chodniki lub zalegający na dachach budynków śnieg. Za odśnieżanie dróg i chodników odpowiadają wojewódzkie i powiatowe zarządy dróg i do nich możesz się zgłaszać o odszkodowanie, jeśli w wyniku zaniechania przez nich swoich obowiązków, doświadczysz kontuzji lub zniszczenia mienia.

Podstawą do wypłacenia odszkodowania jest odpowiednie potwierdzenie zdarzenia. Jeśli np. w wyniku poślizgu na chodniku doświadczyłeś uszkodzenia ciała, aby móc starać się o odszkodowanie, powinieneś wezwać pogotowie, które potwierdzi, że rzeczywiście doszło do obrażeń ciała. Jeśli w sytuacji wystąpienia zdarzenia byli obecni świadkowie – spisz ich dane osobowe, abyś później mógł się z nimi skontaktować i poprosić o potwierdzenie Twojej wersji zdarzeń. Wezwanie straży miejskiej lub policji, aby udokumentowali zdarzenie, również wydaje się być dobrym zabezpieczeniem.

W trakcie ubiegania się o odszkodowanie przyda się również dokumentacja fotograficzna. Warto również zachować dokumentację medyczną z procesu leczenia oraz rachunki dokumentujące poniesione koszty. Dzięki temu z powodu odniesionych strat będziesz mógł się ubiegać nie tylko o odszkodowanie, ale również o zadośćuczynienie za poniesione straty.

Nieodśnieżony dach i zalane mieszkanie – kto ponosi odpowiedzialność?

Za szkodę odpowiada zarządca danego budynku. Zdarza się, że właściciele budynków nie dopełniają obowiązków związanych z odśnieżaniem dachu. Kiedy dach w wyniku zbyt dużej ilości śniegu zacznie przeciekać i zalewać Twoje mieszkanie – możesz starać się o odszkodowanie.

Możesz je uzyskać, zgłaszając się do firmy, w której wykupiłeś ubezpieczenie. Jeśli nie masz ubezpieczenia dedykowanego ochronie nieruchomości, możesz starać się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC właściciela lub zarządcy budynku. W takiej sytuacji podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, musisz wykazać, że do zniszczenia Twojego mieszkania doszło w wyniku zaniedbania obowiązków przez zarządcę. Warto zadbać o odpowiednią dokumentację szkody. Powinieneś też wezwać osobę, która wyceni straty. W przypadku, kiedy wypłata odszkodowania zostanie Ci odmówiona, możesz wybrać drogę sądową.

You may also like
Letnie burze – czy można ubezpieczyć się przed ich skutkami?
ubezpieczenie mieszkania studenckiego przez studenta
Czy student musi ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www