Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Bezpieczna podróż

Wielkanoc za granicą a ubezpieczenie turystyczne – dlaczego EKUZ Ci nie wystarczy?

EKUZ na wyjeździe za granicą
0

800 tysięcy Polaków wyjechało za granicę na Wielkanoc w 2008 roku, a 6 lat później liczba ta wzrosła do 2 milionów – według badań przeprowadzonych przez TNS Polska rośnie liczba Polaków wybierających urlop w ciepłym kraju, a nawet egzotyczne wakacje – zamiast święconki i jajka przy stole wielkanocnym. Sprawdź, dlaczego podczas wyjazdu za granicę warto mieć ze sobą EKUZ – zapisz przydatne strony i obejrzyj kampanię!

W czasie Wielkanocy Polacy odwiedzają m.in. Maltę (to kraj z bardzo wysokim odsetkiem katolików), Hiszpanię, Grecję, ale też destynacje typowo egzotyczne – Kanary, czy również podróże na inne kontynenty – polskich turystów spotkamy nawet w Meksyku.

Zobacz artykuł o Wielkanocy w Hiszpanii, Czechach i na Malcie>>>

Czy każdy z nich jest przezorny i na wszelki wypadek inwestuje w ubezpieczenie turystyczne?

EKUZ – co to jest? Jaki ma zakres ochrony?

O ile przy wyborze wyjazdu poza Europę turystom pozostaje zakup właściwego ubezpieczenia turystycznego, o tyle w wybranych krajach europejskich można korzystać z EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na podstawie EKUZ można korzystać bezpłatnie świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski – chodzi o świadczenia, które są niezbędne z punktu widzenia medycznego w czasie pobytu ubezpieczonej osoby w danym kraju, aby nie musiała przymusowo skracać np. wakacji w celu powrotu do Polski i uzyskania na miejscu niezbędnej pomocy.

Istnieją jednak wyjątki, które stanowią o tym, że EKUZ – w porównaniu do ubezpieczeń turystycznych – ma bardzo wąski zakres ochrony i nie należy jej traktować jako zamiennika ubezpieczenia turystycznego!

Po pierwsze, posiadanie EKUZ sprawia, że turysta jest traktowany jak obywatel danego kraju, więc jeśli konkretne świadczenie jest przynajmniej częściowo płatne, Polak poniesie również jego koszty. Nie można liczyć na całkowitą refundację kosztów leczenia w każdym przypadku.

Po drugie, EKUZ obowiązuje tylko w publicznych placówkach medycznych. Nie uzyskasz bezpłatnej pomocy od lekarza przyjmującego w kurorcie turystycznym.

Czego nie obejmuje EKUZ?

  • Transportu medycznego pacjenta do Polski.
  • Transportu osoby zmarłej do Polski.
  • Finansowania porodu za granicą.
  • Kosztów przewozu karetką.
  • Kosztów akcji poszukiwawczej.

Partycypowanie w kosztach poszczególnych świadczeń medycznych zależy od kraju, do którego się wybierasz.

Jak uzyskać EKUZ?

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Wniosek można otrzymać na miejscu lub wcześniej wydrukować go ze strony NFZ.

Istnieje też możliwość złożenia wniosku pocztą tradycyjną, mailową lub faksem, ale należy wtedy pamiętać o załączeniu wymaganych dokumentów.

EKUZ możesz odebrać osobiście, ale także upoważnić osobę trzecią (musisz jej przekazać upoważnienie z numerem Twojego dowodu osobistego). Trzecia opcja to przesłanie dokumentu pocztą na podany przez Ciebie adres.

Ile trzeba czekać na EKUZ?

Jeśli składasz wniosek osobiście, kartę otrzymasz od ręki. Jeżeli wysyłasz wniosek pocztą, EKUZ zostanie wystawiona w okresie 3 dni roboczych od dnia wpłynięcia wniosku drogą pocztową, faksem lub mailem.

Zapoznaj się z FAQ na temat EKUZ na stronie NFZ >>>>

Przykład: EKUZ na Malcie

Zarówno skorzystanie z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i leczenie szpitalne wymaga skierowania od lekarza. Leczenie stomatologiczne jest bezpłatne w nagłych przypadkach.

Podczas pierwszych 3 dni leczenia szpitalnego leki i protezy są wydawane bezpłatnie, następnie pacjent pokrywa pełne ich koszty.

Na Malcie transport do szpitala lub placówki służby zdrowia jest bezpłatny! Niestety pacjent ponosi pełne koszty transportu do Polski, aczkolwiek należy pamiętać o możliwości ubiegania się o pokrycie kosztów owego transportu u dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ (trzeba mieć oryginały rachunków i dowodów zapłaty).

You may also like
człowiek, który nie ubezpieczył się na podróż
4 błędy przy wyborze ubezpieczenia turystycznego
jak ubezpieczyć się na wypadek bankructwa biura podróży
Plajta biur podróży a ubezpieczenie turystyczne

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www