Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Bezpieczna podróż

Wojna, terroryzm, zamieszki – czy można się ubezpieczyć na ich wypadek?

0

Już na etapie planowania urlopu staramy się wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju sytuacje, które mogą zagrozić bezpieczeństwu naszym i naszych bliskich – niestety, nawet wieloletni pokój w państwie, do którego się wybieramy, nie stanowi żadnej gwarancji. Terroryzm, działania wojenne czy zamieszki są wysoce nieprzewidywalne, a ich pojawienie może zamienić wymarzoną podróż w koszmar.

Ubezpieczenia turystyczne mają gwarantować wypłatę odszkodowań rekompensujących straty poniesione w wyniku wszelkiego rodzaju wypadków – oprócz tych sytuacji, które są wyszczególnione w wyłączeniach odpowiedzialności (w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), zwalniających TU z obowiązku pokrycia kosztów poniesionej szkody. Czy można się ubezpieczyć na wypadek działań wojennych, aktów terrorystycznych, zamieszek i rozruchów za granicą?

Tak – na rynku ubezpieczeń są dostępne tzw. ubezpieczenia antyterrorystyczne, które gwarantują otrzymanie odszkodowania w przypadku odniesienia szkód (osobistych lub na przedmiocie) w wyniku m.in. aktu ubezpieczenie od aktów terroruterrorystycznego.

Podstawowe ubezpieczenia nie zapewniają takiego zakresu ochrony – będziemy musieli wykupić bardzo rozbudowany pakiet lub skorzystać z możliwości skorzystania z tzw. klauzul dodatkowych. Jeżeli obawiamy się wybuchu zamieszek lub rozruchów w kraju, do którego wyjeżdżamy, lub po prostu wolimy dmuchać na zimne – przed zdecydowaniem się na ofertę koniecznością jest dokładne przeczytanie OWU i sprawdzenie, w jakich okolicznościach nie otrzymamy rekompensaty.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z tytułu ubezpieczenia?

Wyłączenia odpowiedzialności mogą różnić się w zależności od oferty i zakresu ochrony, ale co najmniej kilka wydarzeń jest podstawowym składnikiem działu wyłączeń odpowiedzialności w OWU – w tym te, które dotyczą działań wojennych (niezależnie od tego, czy wojna została wypowiedziana, czy nie), terroru oraz innych pokrewnych zagrożeń życia i mienia.

 1. Wyrządzenie szkód w wyniku działań sprzecznych z miejscowym prawem i wbrew zakazom władz lokalnych.
 2. Aktywne i dobrowolne uczestnictwo w zamieszkach, rozruchach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg, bójkach.
 3. Wyjazd na własną odpowiedzialność – wbrew ostrzeżeniom MSZ – do kraju zagrożonego działaniami wojennymi lub terrorystycznymi.
 4. Szkód wynikłych z przebywania w zasięgu eksplozji, strefie promieniowania radioaktywnego oraz skażenia biologicznego lub chemicznego.

Wykluczenia mogą dotyczyć także szkód będących konsekwencją:

 • wojny domowej, rebelii, rewolucji, strajków, aktów sabotażu, zamachów stanu (wojskowych lub cywilnych), spisków;
 • konfiskaty, przejęcia, zniszczenia i uszkodzenia mienia z nakazu organów administracyjnych lub sądowych danego kraju;
 • kwarantanny i embargo;
 • wycieku substancji drażniących lub toksycznych, emisji biologicznej lub chemiczne;
 • fałszywych alarmów.

Jak ubezpieczyć się na wypadek wojny i terroru? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy – jeżeli to możliwe w danym TU, należy zakupić ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie ochrony lub zapłacić za dodatkową klauzulę, dołączaną do podstawowej umowy ubezpieczenia.

Należy przy tym zwrócić baczną uwagę na fakt, czy ochrona nie wygasa po pierwszych 5-7 dniach działań wojennych, terrorystycznych, zamieszek, itp., jeżeli rozpoczęły się one już podczas naszego pobytu w obcym kraju. Jeśli taki zapis widnieje w naszej umowie, a szkodę odniesiemy np. 9. dnia zamieszek, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

W klauzuli może widnieć również zapis o tym, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone w sytuacji, w której konflikt ma miejsce już od dłuższego czasu i świadoma tego osoba decyduje się na wakacje w zagrożonym kraju.

W artykule nie zostały wymienione wszystkie wyłączenia odpowiedzialności, jakie stosują towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach – dlatego aby właściwie ubezpieczyć się na wypadek poważnych zagrożeń dla życia (aktów terrorystycznych, wojen, zamieszek i innych), należy dokładnie przeanalizować pod tym kątem OWU.

You may also like
jak ubezpieczyć się na wypadek bankructwa biura podróży
Plajta biur podróży a ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie od zamachu i ataku terrorystycznego na wakacje
Ubezpieczenie od zamachu – już dostępne w Polsce
3 Comments
 • Przygotowania czas zacząć! | autowtrasie Sie 4,2015 at 2015-08-04T12:06:29+00:000000002931201508

  […] i wpadłem na ciekawy artykuł – na blogu, a gdzieżby indziej. Przeczytajcie sami: TUTAJ. Szczerze mówiąc trochę się przeraziliśmy. Jedziemy w świat, a nie wiemy czy wrócimy. Gdy […]

 • Magda Lip 30,2015 at 2015-07-30T12:30:33+00:000000003331201507

  Teraz to już naprawdę nie wiem gdzie wyjeżdżać. Oglądałam wczoraj program, w którym wypowiadał się jakiś ekspert i biedny sam nie wiedział jakie kierunki wskazać jako bezpieczne. Nie dziwię się, że firmy tworzą pakiety ubezpieczeń na wypadek ataków terrorystycznych. Szkoda tylko, że ludzie maja przeświadczenie, że są zawsze bezpieczni i pchają się do krajów, w których jest wojna.

  • Marek N Lip 30,2015 at 2015-07-30T12:56:26+00:000000002631201507

   Cześć, Magdo!

   Polecam serwis: klik >> , gdzie na bieżąco aktualizowane są ostrzeżenia dla podróżujących. To prawda jednak, iż niewiele kierunków jest w pełni bezpiecznych…

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www