Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/color_custom_pattern.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/zrozumubezpieczenia.pl/public_html/wp-content/themes/marketing-expert/lib/color_pattern.php on line 1496
Aktualności

Wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych – dlaczego?

Dopłaty dla rolników
0

W 2017 roku zostaną zwiększone dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Rząd w ten sposób chce zachęcić rolników do ubezpieczenia upraw oraz zwierząt gospodarskich.

Będą dopłaty do ubezpieczeń

Od 1 stycznia 2017 r. przepisy dotyczące ubezpieczeń rolnych uległy zmianie. Modyfikacje mają dotyczyć głównie zachęcenia rolników do ubezpieczania swoich upraw i hodowli zwierząt. Z myślą o ubezpieczeniach rolnych rząd zarezerwował 917 mln na dopłaty do ubezpieczeń.

Ustawa po nowelizacji daje rolnikom możliwość dotacji z budżetu państwa z 3,5 i 5 % do 9% sumy ubezpieczenia i odpowiednio z 12% do 15% – w przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI.

Przewidziane dopłaty rozkładają się na następujące proporcje: 65% dopłaty i 35% ubezpieczenia pokrywałby rolnik – pod warunkiem, że maksymalne stawki ubezpieczenia nie przekroczyłyby sumy ubezpieczenia.

Również w przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty będą przysługiwać w wysokości 65% składki, pod warunkiem, że łączne ubezpieczenie zwierząt nie przekroczy 0,5 % sumy ubezpieczenia.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa, w 2015 r. zostało zawartych 139 tys. umów ubezpieczenia. Dopłata budżetu do składek ubezpieczeń wynosiła 173 mln zł. Zostało ubezpieczonych 2,8 mln. ha i 1,3 mln zwierząt. Warto wspomnieć, że w Polsce jest około 14 mln. ha gruntów rolnych objętych unijnymi dopłatami.

W 2016 roku, po raz pierwszy od kilku lat, został przekroczony budżet (200 mln zł) przeznaczony na dotację do składek ubezpieczeniowych. Jest to spora zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że w poprzednich latach tego typu ubezpieczenia nie cieszyły się dużym zainteresowaniem i w efekcie, można było je wykupić jedynie w trzech towarzystwach ubezpieczeniowych: PZU, TUW  i Towarzystwo Concordia.

Co grozi za brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenie rolne to nie tylko gwarancja zwrotu części poniesionych strat, ale także unijny wymóg – brak ubezpieczenia skutkuje mniejszą pomocą rządu w przypadku wystąpienia klęski.

Obowiązek ubezpieczenia upraw obowiązuje rolników od 2008 roku. Każdy rolnik, który otrzymuje unijne dopłaty, ma obowiązek ubezpieczyć przynajmniej połowę swoich posiadanych upraw do 30 czerwca każdego roku. Za brak ubezpieczenia gruntów jest przewidziana kara w wysokości 2 euro od każdego hektara.

You may also like
Decyzja KNF odnośnie zmian we wkładzie własnym
Kredytobiorco, sprawdź zmiany we wkładzie własnym w 2016!
Czy zostanie wprowadzone obowiązkowe OC dla rowerzystów?
Ubezpieczenie OC i rowerzysta – kontrowersyjny pomysł

Zostaw komentarz

Treść Twojego komentarza*

Twoje imię*
Twoja strona www